German Shepherd Dog at Kennels von Lotta
German Sieger Show 2008, Aachen    
Here is a short note about the Bundessieger-Zuhtschau (BSZS) 2008, that was held in gorgeous Aachen, Germany. Friday morning's fog yielded to a steady rain that lasted for the rest of the day, and well into Saturday. The grass was very slippery during the bitework on Friday, and quite a few dogs skidded past the helper. What happens in this situation is that the helper re-attacks the dog as he/she recovers from the miss or fall. If the dog counter-attacks and bites the sleeve, TSB Pronounced is granted.

As we were watching the males, it seemed that the judge was standing too close to the dog's path on the long bite. Also, the helper was running out from behind the judge. This resulted in quite a few dogs going initially for the judge, but luckily redirecting their attention to the helper as they finally noticed him running.

This year before the announcement of the winners in adult classes, the dogs (males or female) who showed the best bite-work performance were invited to the podium and given trophies. Among the top-placed males the judge named:

V 18 - Nesch von der Grafenburg (Esko vom Dänischen Hof x Bama von der Grafenburg)
V 15 - Tiras vom Roten Feld (Yello vom St.-Michaels-Berg x Sindy vom Roten Feld)
V 11 - Digger vom Elzmündungsraum(Zamp vom Thermodos x Xantia vom Elzmündungsraum)
V 10 - Wirgo von Baccara (Lorenzo von Isidora x Brenda vom Hawelkaweg)
V 2 - Kwantum vom Klostermoor (Zamp vom Thermodos x Hanni von dem Waldgraben)
VA 9 - Furbo degli Achei (Quenn vom Löher Weg x Fenia degli Achei)
VA 7 - Yukon von der Bastillie (Hill vom Farbenspiel x Merrya von der Vallendarer Höhe)
VA 5 - Ingodds Agassi (Ghandi von Arlett x Ingodds Nodessa)

Yukon von der Bastillie Bitework Along with most of the dogs listed above, my personal favorites were:

EZ - Bruno v Vierhunder Hertz (Arko v Butjenter Land x Hummel v Vierh. Hertz)
V 85 - Zasko v d Herdersfarm (Natz v d Herdersfarm x Kandie v d Herdersfarm)
V 97 - Tim v Holtkämper Hof (Yak v Frankengold x Quanta v Haus Abate)
V 6 - Uschigårdens Dexter (Stenley vom Lehnhof x Uschigårdens Gipsy)
V 68 - Ballack zur Worringer Rheinaue (Odin x Grappa zur Worringer Rheinaue)
V 34 - Lingo vom Schornfelsen (Diego vom Schornfelsen x Endrefalva Shalome)
V 56 - Nirk von der Werther-Mühle (Irk v d Werther-Mühle x Pia Brebe am See)
V 108 - Bryan vom Amur (Karat's Ulk x Vanda vom Amur)

But the best of them all was:

V 128 - Hoss von der Dellwiger Grenze (Pike von der Schafbachmühle x Taiga vom Musikanten Hof)

I’m sure there were others worth mentioning as well.

The Saturday was wet and rainy still, and since I was handling a dog, I missed most of the young and youth classes this year. From a quick glance that I took, all I can say - they were many gorgeous dogs in the top rings. It was thrilling to watch Yukon von der Bastillie (the littermate of our stud dog Yash von der Bastillie) puppies taking absolute top ratings of SG4 and SG12 in the Young Dog females class. Congratulations, Astrid!

The youth and young classes were dominated by Vegas progeny, followed by Zamp. VA9 Furbo degli Achei was the ultimate crowd favorite - he is absolutely gorgeous, has shown spirited bitework, and collected a huge crowd of admirers around him everywhere he went.

I will stop here for now - as we all know a picture is worth a thousand words, so please click here to see Sieger Show 2008 pictures

German Sieger Show 2008, Aachen, results:

Gebrauchshundklasse Rüden (Working Class Males):
VA1 - Vegas du Haut Mansard (Pakros d`Ulmental x Rangoon du Haut Mansard)
VA2 - Odin vom Holtkämper Hof (Yak vom Frankengold x Riska vom Holtkämper See)
VA3 - Negus vom Holtkämper See (Zamp vom Thermodos x Raica vom Holtkämper See)
VA4 - Ilbo vom Holtkämper See (Yak vom Frankengold x Edna vom Holtkämper See)
VA5 - Ingodds Agassi (Ghandi von Arlett x Ingodds Nodessa)
VA6 - Yerom vom Haus Salihin (Mark vom Schwalmbergtal x Heksa von der Werther-Mühle)
VA7 - Yukon von der Bastillie (Hill vom Farbenspiel x Merrya von der Vallendarer Höhe)
VA8 - Quantum vom Fiemereck (Rocky vom Haus Tepferd x Rabea vom Fiemereck)
VA9 - Furbo degli Achei (Quenn vom Löher Weg x Fenia degli Achei)
VA10 - Godalis Tino (Quenn vom Löher Weg x Ussi von Buchonia)
VA11 - Nando vom Gollerweiher (Yello vom St.-Michaels-Berg x Zindy vom Bierstadter Hof)
V 1 - Uran von der Wilhelmswarte (Dux de Cuatro Flores x Luci vom Feuermelder)
V 2 - Kwantum vom Klostermoor (Zamp vom Thermodos x Hanni von dem Waldgraben)
V 3 - Hero di Camporeale (Ghildo x Katy dei Lupi della Maddalena)
V 4 - Panjo vom Kirschental (Quantum von Arminius x Tinkie vom Kirschental)
V 5 - Iceman von Arlett (Karat's Ulk x Vinchen von Arlett)
V 6 - Uschigårdens Dexter (Stenley vom Lehnhof x Uschigårdens Gipsy)
V 7 - Farus des Meilleurs Sangs (Vax vom Haus Thalie x Uxane vom haus thalie)
V 8 - Tuareg von Bad-Boll (Yanox von Bad-Boll x Fanny di Val del Lambro)
V 9 - Clinten vom Holtkämper See (Idol vom Holtkämper Hof x Barina vom Holtkämper See)
V 10 - Wirgo von Baccara (Lorenzo von Isidora x Brenda vom Hawelkaweg)
V 11 - Digger vom Elzmündungsraum(Zamp vom Thermodos x Xantia vom Elzmündungsraum)
V 12 - Igor von der Rommelsbach (Quantum von Arminius x Diva von der Rommelsbach)
V 13 - Ober von Bad-Boll (Giovanni vom Kapellenberg x Aike zum Gigelsfelsen)
V 14 - Yabax von Bad-Boll (Baran von Bad-Boll x Quwis vom Bad Wäldle)
V 15 - Tiras vom Roten Feld (Yello vom St.-Michaels-Berg x Sindy vom Roten Feld)
V 16 - Vimo von Regina Pacis (Quenn vom Löher Weg x Atrice von Regina Pacis)
V 17 - Hannibal vom Stieglerhof (Hill vom Farbenspiel x Xena vom Stieglerhof)
V 18 - Nesch von der Grafenburg (Esko vom Dänischen Hof x Bama von der Grafenburg)
V 19 - Vermer de La Presqu´Ile Guérandaise (Thuram De Minguevel x Samira de la Presqu'ile Guérandaise)
V 20 - Taboo vom Nordteich (Idol vom Holtkämper Hof x Kelli vom Overledingerland)


Gebrauchshundklasse Hündinnen (Working Class Females):
VA1 - Lana von der Zenteiche (Stano vom Hasenborn x Xana von der Zenteiche)
VA2 - Zambia vom Milewo (Arko vom Butjenter Land x Isa vom Steinway-Park)
VA3 - Viana vom Fichtenschlag (Nicos vom Leithawald x Zaskia vom Fichtenschlag)
VA4 - Anika van de Herdersfarm (Euro von Media x Nina van de Herdersfarm)
VA5 - Chanel degli Achei (Zamp vom Thermodos x Fenia degli Achei)
VA6 - Schiwa vom Osterberger-Land (Pakros d`Ulmental x Holly vom Osterberger-Land)
VA7 - Ussi von Pallas Athene (Vegas du Haut Mansard x Tigra von den Maibuchen)
VA8 - Lea d' Ulmental (Parko d'Ulmental x Benny d' Ulmental)
VA9 - Tiana vom Fichtenschlag (Wilko vom Fichtenschlag x Lufti vom Hühnegrab)
VA10 - Celin vom Suentelstein (Nicos vom Leithawald x Rimini vom Suentelstein)
VA11 - Alisha vom Eichenplatz (Zamp vom Thermodos x Daggi de Cuatro Flores)
VA12 - Biene vom Valtenberg (Orpheus von der Kräuterwiese x Abby vom Schmetterholz)
V 1 - Lyra vom Radhaus (Pakros d`Ulmental x Waldorana vom Lutschetal)
V 2 - Yola de al Malaki (Karats Yoker x Pepsi de al Malaki)
V 3 - Tarah von der Wilhelmswarte (Marko della Valcuvia x Miki von der Wilhelmswarte)
V 4 - Nannila von der Freiheit Westerholt (Pakros d`Ulmental x Frizi von der Freiheit Westerholt)
V 5 - Dara vom Murrtal (Pakros d`Ulmental x Chica von der Baiertalerstraße)
V 6 - Dola vom Bergmannshof (Arex v. Panoniansee x Olympia vom Fürstenberg)
V 7 - Vienna vom Heinrichplatz (Ingodds Agassi x Ghana vom Heinrichplatz)
V 8 - Fendi v. Gerianian Hoff (Hill vom Farbenspiel x Ellen della Grande Valle)
V 9 - Nadia della Loggia dei Mercanti (Karats Yoker x Laika della Bella Galiana)
V 10 - Vladine des Terrils du Ch'ti (Orbit von Tronje x Rony des Terrils du Ch'ti)
V 11 - Zaira vom Rumbachtal (Quenn vom Löher Weg x Usa vom Rumbachtal)
V 12 - Irina von Frutteto (Ken vom Elzmündungsraum x Uffi vom Fiemereck)
V 13 - Pola von der Zenteiche (Hannibal vom Stieglerhof x Donna von der Zenteiche)
V 14 - Nene vom Hasenborn (Stano vom Hasenborn x Cessna vom Hasenborn)
V 15 - Romina von der Piste Trophe (Attila von der Piste Trophe x Pam von der Piste Trophe)
V 16 - Ornella von Satyr (Opal Karanberg x Madonna von Satyr)
V 17 - Voga vom Holtkämper See (Nando vom Gollerweiher x Wari vom Holtkämper See)
V 18 - Tendrina de la Ferme Malgre L'eau (Erasmus van Noort x Wendrina von der Kahler Heide)
V 19 - Ziegerkamp Arwen (Arko vom Butjenter Land x Ziegerkamp Tyra)
V 20 - Kessi von der Rieser Perle (Quentim Karanberg x Bola vom Reststrauch)


Junghundklasse Rüden (Young Dog Class males):
SG 1 - Shicco von der Freiheit Westerholt (Maestro vom Osterberger-Land x Nannila von der Freiheit Westerholt)
SG 2 - Paer vom Hasenborn (Quenn vom Löher Weg x Yada vom Mittelwest)
SG 3 - Baxter do Monticans (Negus vom Holtkämper See x Fati de Portos Saler)
SG 4 - Bojan vom Pendler (Vegas du Haut Mansard x Inez v. Prinzessin)
SG 5 - Zerxis vom Osterberger-Land (Merlin vom Osterberger-Land x Quendi vom Osterberger-Land)
SG 6 - Ustinov vom Römerland (Quantum von Arminius x Kira von Lacroz)
SG 7 - Vanos van Noort (Vegas du Haut Mansard x Christin van Noort)
SG 8 - Noell vom Suentelstein (Vegas du Haut Mansard x Celin vom Suentelstein)
SG 9 - Zanto von Regina Pacis (Odin vom Holtkämper Hof x Pinta von Regina Pacis)
SG 10 - Ando von der Römerhalde (Winner vom Assaut x Karla vom Schloß Weitmar)
SG 11 - Nike vom Haus Dexel (Odin vom Holtkämper Hof x Gina vom Aquamarin)
SG 12 - Vegas vom Westervenn (Vegas du Haut Mansard x Tiffy vom Westervenn)
SG 13 - Zony von Haus Gerstenberg (Sony von der Neudenauer Holzsteige x Daulökke's Yaffa)
SG 14 - Aiko vom Leithawald (Nando vom Gollerweiher x Akira vom Leithawald)
SG 15 - Xill aus dem Haus Zygadto (Vegas du Haut Mansard x Bama von der Grafenburg (Ost))
SG 16 - Kanto von der Karl-May Höhle (Zamp vom Thermodos x Ilona di Casa Jose)
SG 17 - Dado degli Achei (Tex del Murnighello x Polly di Santa Venere)
SG 18 - Peik vom Holtkämper Hof (Ilbo vom Holtkämper See x Roma vom Holtkämper See)
SG 19 - Sirk vom Holtkämper Hof (Negus vom Holtkämper See x Xante vom Holtkämper Hof)
SG 20 - Arex von der Wilhelmswarte (Vegas du Haut Mansard x Ulli von Aurelius)
SG 21 - Aivengo vom St.-Michaels-Berg (Eloy vom St.-Michaels-Berg x Dolly vom Holtkämper Hof)
SG 22 - Jimmy vom Baruther Land (Naxos vom Holtkämper See x Yenti vom Baruther Land)
SG 23 - Ohio vom Lastal (Janos von der Noriswand x Mirna vom Lastal)
SG 24 - Filou vom Fiemereck (Quantum vom Fiemereck x Tina vom Becherbach)
SG 25 - Belino du Val D'Anzin (Xab aus Agrigento x Una du Val D'Anzin)


Junghundklasse Hündinnen (Young Dog Class females):
SG 1 - Chakira vom Pendler (Vegas du Haut Mansard x Team Paka's Daria)
SG 2 - Anita di Casa Nobili (Mardok della Valle del Lujo x Flora di Casa Nobili)
SG 3 - Nora vom Suentelstein (Vegas du Haut Mansard x Celin vom Suentelstein)
SG 4 - Jaci vom Eichenplatz (Yukon von der Bastillie x Alisha vom Eichenplatz)
SG 5 - Farha de Azircan (Zamp vom Thermodos x Trixi vom Schacher)
SG 6 - Natalie aus der Brunnenstraße (Ilbo vom Holtkämper See x Nala vom Holtkämper See)
SG 7 - Gerry Val Reina (Hero di Camporeale x Chika della Valcuvia)
SG 8 - Palme v.d. Zomerdijkslanden (Zamp vom Thermodos x Jacky v.d. Zomerdijkslanden)
SG 9 - Neele aus der Brunnenstraße (Ilbo vom Holtkämper See x Nala vom Holtkämper See)
SG 10 - Quenta von Arline (Negus vom Holtkämper See x Viva von der Hopfenhalle)
SG 11 - Tamara vom Schaumbergerland (Winner vom Assaut x Polara vom Schaumbergerland)
SG 12 - Emily von der Bastillie (Yukon von der Bastillie x Frisbee von Arlett)
SG 13 - Chayenne vom Karthäuser Löwentor (Godalis Hannibal x Ornella von Satyr)
SG 14 - Patty dei Cimmeri (Gauner von der Roten Matter x Tania dei Cimmeri)
SG 15 - BA du Grand Gout (Adel du Val D'Anzin x Tara du Manoir de Junon)
SG 16 - Chita vom Hanneß (Quantum vom Fiemereck x Viola vom Hanneß)
SG 17 - Aghi Bosi (Quentim Karanberg x Naja von Arlett)
SG 18 - Haus Wiener's Felina (Pedro aus Agrigento x Haus Wiener's Billie Jean)
SG 19 - Freja dell Alpe Adria (Scott aus Agrigento x Assia)
SG 20 - Katja Urko-Wima (Ingodds Agassi x Jakudsa ad Astra Glorija)
SG 21 - Xana Wustenberger-Land (Idol vom Holtkämper Hof x Anika von Bradbury)
SG 22 - Grappa von Tronje (Andruscha van Noort x Akacias Ayke)
SG 23 - Leyla vom Schwarzaugen (Quax vom Dänischen Hof x Zamba van Noort)
SG 24 - Vivian von Klobenwalde (Vegas du Haut Mansard x Holly von der Maleiche)
SG 25 - Xanthia aus dem Haus Zygadto (Vegas du Haut Mansard x Bama von der Grafenburg)


Jugendklasse Rüden (Youth Class males):
SG 1 - Dux de Intercanina (Zamp vom Thermodos x Watschenka de Intercanina)
SG 2 - Hero Annacarton (Esko vom Dänischen Hof x Trinity v. Contra)
SG 3 - Paul vom Bierstadter Hof (Odin vom Holtkämper Hof x Nesta vom Bierstadter Hof)
SG 4 - Cirrius v. Haus Thalie (Negus vom Holtkämper See x Valeriane v. Haus Thalie)
SG 5 - Eros vom Haus Portofino (Bazi von der Urbecke x Conny vom Haus Portofino)
SG 6 - Dax de Intercanina (Zamp vom Thermodos x Watschenka de Intercanina)
SG 7 - Pirlo von der Jahnhöhe (Vegas du Haut Mansard x Vanny vom Haus Zieglmayer)
SG 8 - Cronos d' Ulmental (Vegas du Haut Mansard x Aline dell Isola di Megaride)
SG 9 - Veit vom Holtkämper Hof (Yanox von Bad-Boll x Yosta vom Holtkämper Hof)
SG 10 - Larus vom Fiemereck (Quantum vom Fiemereck x Valkali vom Fiemereck)
SG 11 - Carlo von der Grafschaft Mark (Sirio della Real Favorita x Ulme von der Grafschaft Mark)
SG 12 - Yako van Noort (Vegas du Haut Mansard x Cenia van Noort)
SG 13 - Ober della Valcuvia (Zamp vom Thermodos x Mary della Valcuvia)
SG 14 - Gigolo von der Bärenschlucht (Ole vom Fichtenschlag x Una vom Winnloh)
SG 15 - Dux von der Glockenheide (Naxos vom Holtkämper See x Iris von Trafalga)
SG 16 - Vegas von der Noriswand (Odin vom Holtkämper Hof x Jackie vom Wäschtengraben)
SG 17 - Zicco von der Hopfenhalle (Vimo von der Hopfenhalle x Boa von Arline)
SG 18 - Travis von Melanchthon (Vegas du Haut Mansard x Ronda vom Faustbrunnen)
SG 19 - Xiloy vom Nordteich (Taboo vom Nordteich x Quenzi vom Nordteich)
SG 20 - Laro vom Holtkämper See (Negus vom Holtkämper See x Ora vom Müdesheimerland)
SG 21 - Remo vom Fichtenschlag (Ray vom Fichtenschlag x Thora vom Fichtenschlag)
SG 22 - Waiko vom Schaumbergerland (Xano vom Finkrnschlag x Polara vom Schaumbergerland)
SG 23 - Fabo von Trafalga (Negus vom Holtkämper See x Merry von Trafalga)
SG 24 - Velvet Redox (Jumbo di Zenevredo x Oduscha von der Noriswand)
SG 25 - Macato vom Holtkämper See (Sirio della Real Favorita x Rollie von der Ramhorst)


Jugendklasse Hündinnen (Youth Class females):
SG 1 - Bella vom Kuckucksland (Vegas du Haut Mansard x Zora vom Ochsentor)
SG 2 - Egga vom Osterberger-Land (Vegas du Haut Mansard x Quenni vom Osterberger-Land)
SG 3 - Gynna von der Bärenschlucht (Ole vom Fichtenschlag x Una vom Winnloh)
SG 4 - Datschy de Intercanina (Zamp vom Thermodos x Watschenka de Intercanina)
SG 5 - Cara vom Agilolfinger (Negus vom Holtkämper See x Xara vom Agilolfinger)
SG 6 - Arriba von Veterinaria (Balko vom Gleisenauer Schloß x Holly v. Bellissimo)
SG 7 - Brillie von Bad-Boll (Vegas du Haut Mansard x Ywana von Bad-Boll)
SG 8 - Nani vom Wiedeck (Zamp vom Thermodos x Dunja vom Wiedeck)
SG 9 - Napoli von Arlett (Mischaland's Joaqin x Kronis Boogie Woogie)
SG 10 - Coco von Regina Pacis (Jocker von Alcudia x Prixi von Regina Pacis)
SG 11 - Babuschka von der Martinskapelle (Vegas du Haut Mansard x Queen von der Martinskapelle)
SG 12 - Coco v. Haus Thalie (Ole vom Fichtenschlag x Ultra du Domaine des Flandres)
SG 13 - Ilka von der Orangerie (Jumbo di Zenevredo x Franzi von der Orangerie)
SG 14 - Fendi dell' Alto Pino (Nando della Valcuvia x Fenja di Casa Cacozza)
SG 15 - Palme von der Rieser Perle (Pakros d`Ulmental x Grace von der Rieser Perle)
SG 16 - Quantana vom Fichtenschlag (Odin vom Holtkämper Hof x Tiana vom Fichtenschlag)
SG 17 - Belgie v. Globalhaus (Hoss vom Hirmer Teich x Zecke vom Bergmannshof)
SG 18 - Zad Feetback (Ferdinand Feetback x Blondi Feetback)
SG 19 - Greti von der Bärenschlucht (Ole vom Fichtenschlag x Una vom Winnloh)
SG 20 - Heaven von Rekas (Odin vom Holtkämper Hof x Alina de Louis)
SG 21 - Xia von der Noriswand (Jumbo di Zenevredo x Xantia von der Noriswand)
SG 22 - Berit von Bad-Boll (Vegas du Haut Mansard x Ywana von Bad-Boll)
SG 23 - Fity d. Rote Krieger (Andrjuscha van Noort x Deni d. Rote Krieger)
SG 24 - Cambera-Ciss du Val D'Anzin (Adel du Val D'Anzin x Talia de Parilly)
SG 25 - Mega vom Holtkämper See (Sirio della Real Favorita x Rollie von der Ramhorst)

Copyright 2008 - 2009. For information on making use of this article see Terms and Conditions

Home    ::    Our Stud    ::    Females    ::    Puppies    ::    Older Puppies    ::    Imported Puppies    ::    Available    ::    Gallery    ::    Articles
This website was created by MiracleStudio.ru All rights reserved.
Content Copyright 2008-2009 © Kennels von Lotta. All rights reserved. Terms & Conditions